Ohjelma

Järjestä:    Käänteinen:    Kartta    Bussiaikataulut

Aika Ohjelma Paikka Teema
18:00 Improa kellon Ympäri -improvisaation epävirallinen maailmanennätys
pe 19.5. klo 18:00 - la 20.5. klo 24:00 tanssia, teatteria, performanssia ja musiikkia tauotta
19. Juomatehdas, Studio (klo -01:30) Teatteri Muutos
10:30 Go-peliturnaus
järjestäjänä Tengen la 10:30-20:00 ja su 10:30-16:00
8. Yliopiston kirjasto (klo -20) Pelit
10:30 Manga-piirrosnäyttely
Tsukiai ry, näyttely klo 10:30-20
8. Yliopiston kirjasto (klo -20) Näyttelyt
11:00 Komeasti juhlaan -kansallispuvut
perusnäyttely, avoinna klo 11-24
38. Suomen käsityön museo (klo 18-24) Näyttelyt
11:00 Väristyksiä. Löydä lempivärisi luonnosta!
vaihtuva näyttely, avoinna 11-24
38. Suomen käsityön museo (klo 18-24) Näyttelyt
11:00 Moottoripyörämaalauksia ja maalattuja mp-varusteita Repa Virolaiselta
klo 11-24
38. Suomen käsityön museo (klo 18-24) Näyttelyt
11:00 Kujalla -pienoisnäyttely: kansallispukuiset Martta-nuket
avoinna klo 11-24
38. Suomen käsityön museo (klo 18-24) Näyttelyt
11:00 Pamela Pam Pam
nuoret maalarit, graafikot ja kuvanveistäjät esittäytyvät, klo 11-22
36. Jyväskylän taidemuseo Holvi (klo -22) Näyttelyt
11:00 Taiteilijoiden kevättori
Lahjoja ja kortteja kevään valmistujille, kesän rippilapsille ja kaikille sankareille, klo 11-22
36. Jyväskylän taidemuseo Holvi (klo -22) Näyttelyt
11:00 J.V. Snellman 200 vuotta - suomalaisen sivistyksen esitaistelija ja modernin kansalaisyhteiskunnan rakenteiden kehittäjä
avoinna klo 11-15
34. Kansalaisopisto / Kaupunginkirjasto, aula (klo 11-15, 16-21.30) Näyttelyt
11:00 JFK Net Battle
footbag-turnaus klo 11-17
43. Mattilanniemi Liikunta
13:00 Ohjattu akrobatiatyöpaja
Mukaan mahtuu 30 ensimmäistä. Nimilista Liikunnan ulko-ovessa.
44. Liikunta (klo -16:30) Liikunta
13:00 Kokeile itse Linuxia
klo 13:00-23:00
16. Agora, Alfa-sali (klo 13-00:30) Opiksi ja iloksi
13:00 Ad*Astra: Me ei kuolla koskaan - mitä tapahtui kun pandemia iski 31. Baari Vakiopaine (klo 13-02) Teatteri
13:30 Mitä avoimet ohjelmat ovat? -luento 16. Agora, Beeta-sali (klo 13-00:30) Opiksi ja iloksi
14:00 Yhteislaulua Vesan ja Marjan kanssa 18. Kumppanuustalo, Kellarikievari (klo -24) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
14:00 Lapsiperheiden ohjelmaa
klo 14-19
18. Kumppanuustalo, Aula (klo -24) Lastenohjelma
14:15 Ad*Astra: Tunnelmia Mie jätän tämän rakkauen ja ikävän? -monologiesityksestä 31. Baari Vakiopaine (klo 13-02) Teatteri
14:30 Linux tutuksi: Mistä ja miten aloitan? -luento 16. Agora, Beeta-sali (klo 13-00:30) Opiksi ja iloksi
14:45 Ad*Astra: Tunnelmia Mie jätän tämän rakkauen ja ikävän? -monologiesityksestä 31. Baari Vakiopaine (klo 13-02) Teatteri
15:00 Johanna Ruuska-Kvist: Maalauksia ja nukketaidetta
avoinna klo 15-22
22. Galleria Mystic (klo -22) Näyttelyt
15:00 Jyväskylän ammattiopisto, Käsi- ja taideteollisuusoppilaitoksen sepät, taontaa ja käsitöiden myyntiä
klo 15-22
2. Alvarin aukio Opiksi ja iloksi
15:00 Parkour -työpaja
Ei ennakkoilmoittautumista.
44. Liikunta (klo -16:30) Liikunta
15:00 Teatteri Poleemi/Jyväskylä: Brändi
vauhdikas musikaali mainos- ja mediamaailmasta
31. Baari Vakiopaine (klo 13-02) Teatteri
15:00 VG+ ja Don Leinonen featuring Talkoosaundi
Rock Piknik
23. Lounaispuisto Musiikki: Rock, Pop ym.
15:00 Perintönä ympäristö
perusnäyttely, avoinna klo 15-21
40. Vesilinna, Keski-Suomen luontomuseo (klo 15-21) Näyttelyt
15:00 Pariutumisen luonnonvoimaa
näyttely avoinna klo 15-21
40. Vesilinna, Keski-Suomen luontomuseo (klo 15-21) Näyttelyt
15:00 Jukka Korhonen: lauluja kokoelmastaan Muusan salaisuudet
Kumppanuustalon AULA
18. Kumppanuustalo, Kellarikievari (klo -24) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
15:30 Lasten karaoke 18. Kumppanuustalo, Kellarikievari (klo -24) Lastenohjelma
16:00 Keski-Suomi - maakuntako sekin on
avoinna klo 16-24 (2. krs)
13. Keski-Suomen museo (klo 16-24) Näyttelyt
16:00 Jyväskylä - kaupunkiko sekin on?
avoinna 16-24 (3. krs)
13. Keski-Suomen museo (klo 16-24) Näyttelyt
16:00 Jyväskylän Taiteilijaseuran 61.-vuotisnäyttely
avoinna 16-24, taidehalli
13. Keski-Suomen museo (klo 16-24) Näyttelyt
16:00 Tuomo Partanen, romanttista pianomusiikkia
romanttista klassista pienomusiikkia
13. Keski-Suomen museo, 4. krs (klo 18-24) Musiikki: Klassinen, Kuorot
16:00 Yläkaupungin Yön Ylityöpaja
materiaalimaksu 3€/hlö, klo 16-20
36. Jyväskylän taidemuseo Holvi (klo -22) Näyttelyt
16:00 Maahinkainen ry
Maahinkainen ry peluuttaa strategia- ja lautapelejä klo 16-20
8. Yliopiston kirjasto (klo -20) Pelit
16:00 Taikuri Alpo Korpinen, Sinikka ja Pentti Lehtonen
taikatemppuja
28. Mäki-Matin perhepuisto (klo 16-20) Lastenohjelma
16:00 UNICEF-kirjamyynti
klo 16-19
28. Mäki-Matin perhepuisto (klo 16-20) Lastenohjelma
16:00 Pelle Gudssons Moving Church
tapahtuma-alueella klo 16 alkaen
. Tapahtuma-alueella Opiksi ja iloksi
16:00 Vastakkainasettelun aika
propagandajulistenäyttely, avoinna klo 16-01
1. Yliopiston päärakennus, aula (klo 16-01) Valta ja Valtio
16:00 Kesäfestivaalit esittäytyvät 1. Yliopiston päärakennus, aula (klo 16-01) Opiksi ja iloksi
16:00 Tietojenkäsittelymuseon esittelykierros
esittelijänä tietojenkäsittelymuseon opas klo 16:00 ja 18:00
16. Agora, aula (klo 13-00:30) Opiksi ja iloksi
16:00 Näin rakennat turvallisen langattoman kotiverkon Linuxilla
luento
16. Agora, Beeta-sali (klo 13-00:30) Opiksi ja iloksi
16:00 Sanataidepolku lapsille
klo 16-18, järj. Rapina ry
20. Kirjailijatalo (klo -01) Lastenohjelma
16:00 Heikki Salo
Rock Piknik
23. Lounaispuisto Musiikki: Rock, Pop ym.
16:00 Kirjasto-opistotalon korttelin rakennushistoriaa, amanuenssi Ritva Saarinen, suunnittelija-tiedottaja Ritva Palviainen
luento-keskustelutilaisuus klo 16-17:30
34. Kansalaisopisto / Kaupunginkirjasto, luentosali 1 (klo 11-15, 16-21.30) Opiksi ja iloksi
16:00 Jyväskylän kuvataidekoulun työpajaoppilaiden näyttely
avoinna klo 16-21:30
34. Kansalaisopisto / Kaupunginkirjasto, aula (klo 11-15, 16-21.30) Näyttelyt
16:00 Kesäfestivaalit esittäytyvät
klo 16-
. Tapahtuma-alueella Opiksi ja iloksi
16:00 Yhdistykset Yössä
klo16-
. Tapahtuma-alueella Näyttelyt
16:00 Spontaania Sahaja Yoga-meditaatiota
klo 16-21
2. Alvarin aukio Opiksi ja iloksi
16:15 Kevään taikaa 28. Mäki-Matin perhepuisto (klo 16-20) Lastenohjelma
16:15 Seitsemän hunnun tanssi: Disco Oriental Show 1. Yliopiston päärakennus, juhlasali (klo 16-01) Tanssi
16:30 Teatterikone: Elämä on kilpailua 28. Mäki-Matin perhepuisto (klo 16-20) Performanssi
16:30 Kourallinen dollareita
elokuvaesitys. Ohjaus: Sergio Leone. Dialogi, musiikki ja äänitehosteet: La Sega del Canto
11. Ilokivi, Alakerta (klo 16-03) Valta ja Valtio
16:30 Parkour -juoksu lajin harrastajille
Lähtö Liikunnan laitoksen edestä.
. Tapahtuma-alueella Liikunta
16:30 Martti Saari: jakkaran veisto moottorisahalla -näytös
Kumppanuustalon pihassa
18. Kumppanuustalo, Aula (klo -24) Näyttelyt
16:45 Kevään taikaa 28. Mäki-Matin perhepuisto (klo 16-20) Lastenohjelma
17:00 Alvar Aalto. Arkkitehti, perusnäyttely
Näyttely avoinna klo 17-23
14. Alvar Aalto -museo (klo 17-23) Näyttelyt
17:00 Taide & tekniikka. Poimintoja Artekin historiasta.
Näyttely avoinna klo 17-23
14. Alvar Aalto -museo (klo 17-23) Näyttelyt
17:00 Lastenelokuvia 14. Alvar Aalto -museo (klo 17-23) Lastenohjelma
17:00 Piirrä unelmiesi talo lastennurkassa
klo 17-22
32. Huoneistokeskus (klo 17-22) Lastenohjelma
17:00 Mika Lassila, karikatyyripiirroksia
klo 17-22
32. Huoneistokeskus (klo 17-22) Näyttelyt
17:00 Karikatyyrien tunnistamiskilpailu
klo 17-22
32. Huoneistokeskus (klo 17-22) Näyttelyt
17:00 Taito-keskuksen saippuakuplatyöpaja
klo 17-19
28. Mäki-Matin perhepuisto (klo 16-20) Lastenohjelma
17:00 Fredriksonin karttanäyttely
esittelee dosentti, kartogarfian erikoistutkija Heikki Rantatupa, 4 krs. klo 17-22
6. Historica (klo 17-22) Näyttelyt
17:00 Agit-pönttö
Puhu suusi puhtaaksi! Sana on vapaa. Avoinna klo 17-22
2. Alvarin aukio Valta ja Valtio
17:00 The Code -Linuxin tarina
elokuvaesitys, kesto n. 1 tunti
16. Agora, Auditorio 1 (klo 13-00:30) Elokuva
17:00 Jyväskylän Ystävyysseurat esittäytyvät
mukana mm. Pohjola-Norden, Jyväskylän Venäjä -seura, Jyväskylän Suomalais-Saksalainen yhdistys, klo 17-19
20. Kirjailijatalo (klo -01) Opiksi ja iloksi
17:00 Kapula rattaissa
Rock Piknik
23. Lounaispuisto Musiikki: Rock, Pop ym.
17:00 Kokeile lastentanssia,4-6v
Tanssiin kutsu klo 17-17:30
42. Jyväskylän tanssiopisto (klo 17-21) Tanssi
17:30 NollaKakkoset
lasten- ja kansanlauluja meiltä ja muualta
13. Keski-Suomen museo, 4. krs (klo 18-24) Musiikki: Klassinen, Kuorot
17:30 Hullu Hattuset
lastenmusiikkia
28. Mäki-Matin perhepuisto (klo 16-20) Lastenohjelma
17:30 Kuninkaallinen kulkue
mukana mm. Jyväskylän jonglöörit, JYT, Concept of Dash, Suomi-Afrikka –yhdistys, Capoeira Forca Natural
37. Kirkkopuisto Valta ja Valtio
17:30 Tuukka Rönkkö: Kuvia ja tarinoita Aasian syrjäpoluilta 16. Agora, Auditorio 3 (klo 13-00:30) Näyttelyt
17:30 Duo Villiviipale 18. Kumppanuustalo, Kellarikievari (klo -24) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
17:30 Netti-TV Visio esittää 19. Juomatehdas, auditorio (klo -01:30) Elokuva
17:30 Kokeile balettia, jazzia ja nykytanssia, 7-10v.
Tanssiin kutsu klo 17:30-18
42. Jyväskylän tanssiopisto (klo 17-21) Tanssi
17:30 Elävän mallin piirustusta taiteilija Seppo Uuranmäen ohjauksessa
klo 17:30-20, hiili ja paperi ovelta yhteensä 1€
34. Kansalaisopisto / Kaupunginkirjasto, luentosali 1 (klo 11-15, 16-21.30) Näyttelyt
17:30 Martti Saari: jakkaran veisto moottorisahalla -näytös
Kumppanuustalon pihassa
18. Kumppanuustalo, Aula (klo -24) Näyttelyt
17:30 Tähkäpäät 34. Kansalaisopisto / Kaupunginkirjasto, aula (klo 11-15, 16-21.30) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno Uusi
17:45 Auri Niskanen, klassista ja viihteellistä viululla
esitykset klo 17:45, 18:45 ja 20:45
22. Galleria Mystic (klo -22) Musiikki: Klassinen, Kuorot
17:45 FLASH06
Kulttuurialan muotinäytös (JAMK)
1. Yliopiston päärakennus, juhlasali (klo 16-01) Näyttelyt
18:00 Kampusoppaat
Riihen esittelyä klo 18-21
10. Jyväskylän vanhin rakennus (klo 18-21) Opiksi ja iloksi
18:00 Arkkitehtuuri ja valta -powerpoint esitys, non stop 13. Keski-Suomen museo, auditorio (klo 18-24) Näyttelyt
18:00 Antti Immonen, veistoksia
avoinna 18-22
21. Galleria Becker (klo 18-22) Näyttelyt
18:00 Sukututkimuksen alkeiden opastusta
opastus klo 18-21
29. Jyväskylän maakunta-arkisto (klo 18-21) Opiksi ja iloksi
18:00 Konservoinnin esittelyä 29. Jyväskylän maakunta-arkisto (klo 18-21) Näyttelyt
18:00 Käsityössä elämän tuntu
perusnäyttely, avoinna klo 18-24
38. Suomen käsityön museo (klo 18-24) Näyttelyt
18:00 Ahaa-elämyksiä Värikäs työpajassa
nonstop-työpaja koko perheelle.2€/hlö sis. materiaalit ja ohjauksen. klo 18-21
38. Suomen käsityön museo (klo 18-24) Lastenohjelma
18:00 Sirkus Savelan riemunkirjavalla sakilla on pyykkipäivä!
monitaiteinen puolituntinen koko perheelle
38. Suomen käsityön museo (klo 18-24) Lastenohjelma
18:00 Snellman 200
Snellman -juhlavuoden näyttely, avoinna klo 18-23
3. Seminarium, Yliopiston museon kulttuurihistoriallinen osasto (klo 18-24) Näyttelyt
18:00 Lauluyhtye Vola
a cappella -laulua
7. Musica (klo 18-22) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
18:00 Yläkaupungin Kuningaskunnan itsenäisyysjuhla 2. Alvarin aukio Valta ja Valtio
18:00 Naru pidentää isää
kännykkähuumorikirjan julkistaminen huumorijoukolla
20. Kirjailijatalo (klo -01) Opiksi ja iloksi
18:00 SaraLee
Rock Piknik
23. Lounaispuisto Musiikki: Rock, Pop ym.
18:00 Kokeile afroa
Tanssiin kutsu klo 18-18:30
42. Jyväskylän tanssiopisto (klo 17-21) Tanssi
18:00 Miten Koskela, Rokka ja kumppanit kääntyvät englannin kielelle vai kääntyvätkö ollenkaan?
suunnittelijaopettaja Tuula Mesiäinen tarkastelee Nils-Börje Storbomin käännöstä romaanista Tuntematon sotilas, klo 18:00-19:30
34. Kansalaisopisto / Kaupunginkirjasto, luentosali 1 (klo 11-15, 16-21.30) Opiksi ja iloksi
18:00 Kuvia meiltä ja muualta, Valot ja varjot, Kaupungin valot
Säynätsalon valokuvauskurssin kuvasarjoja DVD-esityksenä klo 18-21
34. Kansalaisopisto / Kaupunginkirjasto, musiikki-liikuntasali (klo 11-15, 16-21.30) Näyttelyt
18:00 Musica -kuoro 30. Kaupunginkirkko (klo 18-20) Musiikki: Klassinen, Kuorot
18:00 Haapaniemestä Wessmaninmäelle – asiakirjanäyttely Vaajakoskesta
avoinna klo 18-21
29. Jyväskylän maakunta-arkisto (klo 18-21) Näyttelyt
18:00 Kokeile melontaa
klo 18-20, järjestää Meloiloa ry, HUOM! Muuttunut aloitusaika.
41. Agoran edusta, Jyväsjärvi Liikunta Muutos
18:15 Arkistomakasiinikierrokset
kierrokset klo 18:15, 19:15 ja 20:00
29. Jyväskylän maakunta-arkisto (klo 18-21) Näyttelyt
18:15 Studiokuoro
kamarimusiikkia
36. Jyväskylän taidemuseo Holvi (klo -22) Musiikki: Klassinen, Kuorot
18:15 Näin rakennat monipuolisen videonauhurin Linuxilla 16. Agora, Beeta-sali (klo 13-00:30) Opiksi ja iloksi
18:30 Esa Valkila: Sananjalkoja ja tallattuja polkuja 10. Jyväskylän vanhin rakennus (klo 18-21) Lausunta
18:30 Turilas ja Jäärä -animaatioelokuvia
animaatioelokuvia
14. Alvar Aalto -museo (klo 17-23) Lastenohjelma
18:30 Sinikellojen nuorisokuoro
lauluja kansanlauluista poppiin
13. Keski-Suomen museo, 4. krs (klo 18-24) Musiikki: Klassinen, Kuorot
18:30 Jyväskylän Tapiola-kuoro 3. Seminarium, vanha juhlasali (klo 18-24) Musiikki: Klassinen, Kuorot
18:30 Wing Tsung Kung Fu
näytös, klo 18:30 ja 20:00
5. Ryhtilä (klo 18-21) Liikunta
18:30 Laajavuoren pelimannit 8. Yliopiston kirjasto (klo -20) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno
18:30 Suomi-Afrikka-yhdistys: afrikkalaisia rytmejä 28. Mäki-Matin perhepuisto (klo 16-20) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno
18:30 Solid Citizens duo 35. Parnell's Irish Bar (klo ) Musiikki: Rock, Pop ym.
18:30 Valtio ja valtion rajat. Miten Suomen rajat ovat muodostuneet
luento, luennoitsijana dosentti, kartografian erikoitutkija Heikki Rantatupa, sali H320
6. Historica (klo 17-22) Valta ja Valtio
18:30 Tanssiurheiluseura Break: rock'n'swing-tanssia 1. Yliopiston päärakennus, juhlasali (klo 16-01) Tanssi
18:30 Jigotai: taijinäytös 2. Alvarin aukio Liikunta
18:30 Kampusoppaat: Aallon kierros Seminaarinmäellä
lähtö Alvarin aukiolta
2. Alvarin aukio Opiksi ja iloksi
18:30 Tanssipedagogiikan opiskelijat
nykytanssia
11. Ilokivi, Alakerta (klo 16-03) Tanssi
18:30 Juhapekka "naula" Tolvanen lausuu ( nörtti)runouttaan 16. Agora, Auditorio 1 (klo 13-00:30) Lausunta
18:30 Suomalainen menestystarina
dokumenttielokuva, ohjannut Panu Pitkänen
19. Juomatehdas, auditorio (klo -01:30) Elokuva
18:30 Tiatteri Poleemi: PoleemiKaraoke
-Poleemin maineikkaita kappaleita
31. Baari Vakiopaine (klo 13-02) Teatteri
18:30 Kokeile aikuisbalettia
Tanssiin kutsu klo 18:30-19
42. Jyväskylän tanssiopisto (klo 17-21) Tanssi
18:30 Martti Saari: jakkaran veisto moottorisahalla -näytös
Kumppanuustalon pihassa
18. Kumppanuustalo, Aula (klo -24) Näyttelyt
18:45 Auri Niskanen, klassista ja viihteellistä viululla
esitykset klo 17:45, 18:45 ja 20:45
22. Galleria Mystic (klo -22) Musiikki: Klassinen, Kuorot
19:00 Jigotai
karate ja taidonäytös
5. Ryhtilä (klo 18-21) Liikunta
19:00 Teatteriyhdistys Kulissi: lauluja ja katkelmia lastennäytelmästä Kaunotar ja hirviö 28. Mäki-Matin perhepuisto (klo 16-20) Lastenohjelma
19:00 ISOn tanhuujat 7. Musica (klo 18-22) Tanssi
19:00 Demokratian porsaanreiät -paneelikeskustelu
klo 19-21
1. Yliopiston päärakennus, sali C4 (klo 16-01) Valta ja Valtio
19:00 Yläkaupungin Kuningaskunnan viralliset turnajaiset
klo 19-21:30
12. Kampuksen kenttä Valta ja Valtio
19:00 Mami Wata: Afrikkalaista tanssia 1. Yliopiston päärakennus, juhlasali (klo 16-01) Tanssi
19:00 Capoeira Forca Natural 16. Agora, aula (klo 13-00:30) Tanssi
19:00 Keski-Suomen Elokuvakeskus esittää
lyhytelokuvia
16. Agora, Auditorio 1 (klo 13-00:30) Elokuva
19:00 Kievarin Kööri 18. Kumppanuustalo, Kellarikievari (klo -24) Musiikki: Klassinen, Kuorot
19:00 Netti-TV Visio esittää 19. Juomatehdas, auditorio (klo -01:30) Elokuva
19:00 Jyväskylän seudun kansalaisopiston lausunnan ja puheilmaisun ryhmä 2: Muistoja suomalaisesta albumista runoin ja lauluin 20. Kirjailijatalo (klo -01) Lausunta
19:00 Misleds
Rock Piknik
23. Lounaispuisto Musiikki: Rock, Pop ym.
19:00 Hella
Etnopoppia
25. Sohwi Areena (klo -03) Musiikki: Rock, Pop ym.
19:00 Kokeile nykytanssia
Tanssiin kutsu klo 19-19:30
42. Jyväskylän tanssiopisto (klo 17-21) Tanssi
19:00 Meditatiivista musisointia puhallettavalla rytmisoittimella 34. Kansalaisopisto / Kaupunginkirjasto, aula (klo 11-15, 16-21.30) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno
19:00 Didgeridoo-torven esittelyä ja musisointia. Muotoilija Markku Asunta 34. Kansalaisopisto / Kaupunginkirjasto, musiikki-liikuntasali (klo 11-15, 16-21.30) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno
19:00 Tarinagalleria: Vapaudenpatsas 34. Kansalaisopisto / Kaupunginkirjasto, Minnansali (klo 11-15, 16-21.30) Teatteri
19:00 Jyväskylä Sinfonian kvartetti: W.A. Mozartin huilukvartetot C-duuri ja D-duuri 30. Kaupunginkirkko (klo 18-20) Musiikki: Klassinen, Kuorot
19:00 Onko siellä ketään?
draamaesitys
15. Cityseurakunta (klo 18-23) Teatteri
19:15 Mielukas
kansanmusiikkia
14. Alvar Aalto -museo (klo 17-23) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno
19:15 Taidekoulu ARTMUSin vapaan säestyksen oppilaita 13. Keski-Suomen museo, 4. krs (klo 18-24) Musiikki: Rock, Pop ym.
19:15 Kosken laulu 3. Seminarium, vanha juhlasali (klo 18-24) Musiikki: Klassinen, Kuorot
19:30 Tuija Kiviranta (laulu) ja Vesa Suominen (kitara)
brasilialaista ja espanjalaista musiikkia
21. Galleria Becker (klo 18-22) Musiikki: Klassinen, Kuorot
19:30 Rumpuduo Pasi Juvonen ja Veli Pesonen 36. Jyväskylän taidemuseo Holvi (klo -22) Musiikki: Jazz, Blues, Improvisaatio
19:30 Emili Losier 33. Vihreä Haltijatar (klo 16-02) Musiikki: Rock, Pop ym.
19:30 Vapaa tai rajoitettu -Millaisen tietoyhteiskunnan haluamme? 16. Agora, Beeta-sali (klo 13-00:30) Opiksi ja iloksi
19:30 Huba4 -naurat vain kolmasti 19. Juomatehdas, auditorio (klo -01:30) Elokuva
19:30 Kokeile streetdancea
Tanssiin kutsu klo 19:30-20
42. Jyväskylän tanssiopisto (klo 17-21) Tanssi
19:45 Vinka 31. Baari Vakiopaine (klo 13-02) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno
20:00 Mikä ettei!
kevyttä ja viihteellistä a cappellaa
14. Alvar Aalto -museo (klo 17-23) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
20:00 Taidekoulu ARTMUSin bändejä 13. Keski-Suomen museo, 4. krs (klo 18-24) Musiikki: Rock, Pop ym.
20:00 JAO:n tanssin opiskelijoiden esityksiä
Konservatorion tanssijoiden näytös
27. Siltasali (klo -21) Tanssi
20:00 Kamarikuoro Cantinovum
kamarimusiikkia
3. Seminarium, vanha juhlasali (klo 18-24) Musiikki: Klassinen, Kuorot
20:00 Kenoosis-kuoro sekoaa bluesiin... 16. Agora, Ravintola Piato (klo 18-00:30) Musiikki: Jazz, Blues, Improvisaatio
20:00 Näyttämölle!? -ryhmä 18. Kumppanuustalo, Kellarikievari (klo -24) Teatteri
20:00 Alusvasara
kansanmusiikkia
20. Kirjailijatalo (klo -01) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno
20:00 Solid Citizens
Rock Piknik
23. Lounaispuisto Musiikki: Rock, Pop ym.
20:00 Wing Tsung Kung Fu
näytös, klo 18:30 ja 20:00
5. Ryhtilä (klo 18-21) Liikunta
20:00 Valley Below 25. Sohwi Areena (klo -03) Musiikki: Rock, Pop ym.
20:00 Kokeile showjazzia
Tanssiin kutsu klo 20-20:30
42. Jyväskylän tanssiopisto (klo 17-21) Tanssi
20:00 Siivettömät
gospel-musiikkia
38. Suomen käsityön museo (klo 18-24) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel Uusi
20:15 Ad*astra: Uusi Maailma
uutta sirkusta
1. Yliopiston päärakennus, juhlasali (klo 16-01) Performanssi
20:30 Naislauluyhtye Hellut
suomalaisugrilaisia kansanlauluja
14. Alvar Aalto -museo (klo 17-23) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno
20:30 LuLu ja Ystävät
suomenkielistä punkkia akustisesti
21. Galleria Becker (klo 18-22) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
20:30 3V
romuelektroniikkapsykedeliaa
36. Jyväskylän taidemuseo Holvi (klo -22) Musiikki: Jazz, Blues, Improvisaatio
20:30 Katja Viikkilä (piano), Laura Lindeman (laulu), Ritva-Liina Kataja (viulu)
nykyajan klassista
3. Seminarium, vanha juhlasali (klo 18-24) Musiikki: Klassinen, Kuorot
20:30 Jigotai
jujutsu ja judonäytös
5. Ryhtilä (klo 18-21) Liikunta
20:30 Jalo Walamies yhtyeineen 24. Ravintola Ylä-Ruth (klo -03) Musiikki: Rock, Pop ym.
20:30 Skån
etnoa ja maailmanmusiikkia
33. Vihreä Haltijatar (klo 16-02) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno
20:30 IKIS -teatteri: Iltamat 7. Musica (klo 18-22) Teatteri
20:30 Lauluyhtye Vola
a cappella -laulua
17. Hotelli Alba (klo -01) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
20:30 Elovena -lauluryhmä 18. Kumppanuustalo, Kellarikievari (klo -24) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
20:30 Tuoreimmat Parkour -videot meiltä ja maailmalta
klo 20:30 ja 21:00
19. Juomatehdas, auditorio (klo -01:30) Elokuva
20:30 Katariina Vuorinen julkaisee runokokoelmansa Kylmä rintama
Mukana myös Savukeidas Kustannuksen kirjailijat Vilja-Tuulia Huotarinen, Ville Hytönen ja Juha Kulmala
31. Baari Vakiopaine (klo 13-02) Lausunta
20:30 Grainville Country Dancers
rivitanssia
34. Kansalaisopisto / Kaupunginkirjasto, Minnansali (klo 11-15, 16-21.30) Tanssi
20:45 Kooste dokumenttielokuvasta Kenen joukoissa seisot 1. Yliopiston päärakennus, juhlasali (klo 16-01) Elokuva
20:45 Sabar: gambialaista tanssia 11. Ilokivi, Yläkerta (klo 16-03, 05-09) Tanssi
20:45 Auri Niskanen, klassista ja viihteellistä viululla
esitykset klo 17:45, 18:45 ja 20:45
22. Galleria Mystic (klo -22) Musiikki: Klassinen, Kuorot
21:00 JAMK:n kitarakvartetti 13. Keski-Suomen museo, 4. krs (klo 18-24) Musiikki: Klassinen, Kuorot
21:00 Ainakaunis
tyttörokkia
38. Suomen käsityön museo (klo 18-24) Musiikki: Rock, Pop ym.
21:00 Messiaaninen visuaalisen etiikan tutkimuskeskus
performanssi
36. Jyväskylän taidemuseo Holvi (klo -22) Performanssi
21:00 Seapilots Shipwrecked 35. Parnell's Irish Bar (klo ) Musiikki: Rock, Pop ym.
21:00 Palokka Big Band 16. Agora, Ravintola Piato (klo 18-00:30) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
21:00 Yhteisrintama -laululiikekonsertti 1. Yliopiston päärakennus, juhlasali (klo 16-01) Valta ja Valtio
21:00 Kenoosis-kuoro sekoaa bluesiin... 1. Yliopiston päärakennus, amfiteatteri (klo 16-01) Musiikki: Jazz, Blues, Improvisaatio
21:00 Wolandoo & Mami Wata: länsiafrikkalaisia lauluja ja tansseja 11. Ilokivi, Yläkerta (klo 16-03, 05-09) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno
21:00 Star Wreck VI: In the Pirkinning
kesto n. 2 tuntia
16. Agora, Auditorio 1 (klo 13-00:30) Elokuva
21:00 Halttunen & Vikki Blues Band feat. U. Pasanen 20. Kirjailijatalo (klo -01) Musiikki: Jazz, Blues, Improvisaatio
21:00 Teatteri Poleemi/Helsinki: McPossu ja kapitalistivampyyrit
-katuteatteria, lähtö Yliopiston kirjaston edestä
. Tapahtuma-alueella Teatteri
21:00 Passionworks
Rock Piknik
23. Lounaispuisto Musiikki: Rock, Pop ym.
21:00 The Indigo 25. Sohwi Areena (klo -03) Musiikki: Rock, Pop ym.
21:00 Lauluyhtye PiCCante
perinteisiä ja uudempia laulusovituksia
34. Kansalaisopisto / Kaupunginkirjasto, luentosali 1 (klo 11-15, 16-21.30) Musiikki: Klassinen, Kuorot
21:00 Kansalaisopiston itämaisen tanssin ryhmät esiintyvät 34. Kansalaisopisto / Kaupunginkirjasto, musiikki-liikuntasali (klo 11-15, 16-21.30) Tanssi
21:00 Tarmo & Tango Polero 25. Ravintola Sohwi (klo -03) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
21:00 Onko siellä ketään?
draamaesitys
15. Cityseurakunta (klo 18-23) Teatteri
21:30 Turilas ja Jäärä -animaatioelokuvia
animaatioelokuvia
14. Alvar Aalto -museo (klo 17-23) Lastenohjelma
21:30 Lauluyhtye PiCCante 3. Seminarium, vanha juhlasali (klo 18-24) Musiikki: Klassinen, Kuorot
21:30 Tero Ahonen plays old tunes 33. Vihreä Haltijatar (klo 16-02) Musiikki: Rock, Pop ym.
21:30 Jyväskylän Tanssiopiston oppilaiden esityksiä 7. Musica (klo 18-22) Tanssi
21:30 Laivue 11. Ilokivi, Alakerta (klo 16-03) Musiikki: Rock, Pop ym.
21:30 Lila
klo 21:30 ja 23:00
17. Hotelli Alba (klo -01) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
21:30 En ikinä unohda mitä kuiskasit
lyhytelokuva, ohjannut Tuukka Rönkkö
19. Juomatehdas, auditorio (klo -01:30) Elokuva
21:35 Ailamari Vehviläinen (laulu) ja Matti Ekman (haitari): otteita esityksestä Rakastan – saavuthan, Carolan ja Seija Simolan lauluja 31. Baari Vakiopaine (klo 13-02) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
21:45 JAO/Käsi- ja taideteollisuusoppilaistoksen ja Kuvataidekoulun opiskelijoiden lyhytelokuvia 19. Juomatehdas, auditorio (klo -01:30) Elokuva
22:00 Katve
klassista poppia ja rockia
13. Keski-Suomen museo, 4. krs (klo 18-24) Musiikki: Rock, Pop ym.
22:00 Mikä ettei!
kevyttä ja viihteellistä a cappellaa
38. Suomen käsityön museo (klo 18-24) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
22:00 Mary and the Night Steppers
bluesia
24. Ravintola Ylä-Ruth (klo -03) Musiikki: Jazz, Blues, Improvisaatio
22:00 Captain Cougar unplugged 35. Parnell's Irish Bar (klo ) Musiikki: Rock, Pop ym.
22:00 Palokan Viihdelaulajat 16. Agora, Ravintola Piato (klo 18-00:30) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
22:00 Ylivaihde Suomi
60-luvun tanssimusiikkia
11. Ilokivi, Yläkerta (klo 16-03, 05-09) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
22:00 Kheta Hotem, komutialaista rituaalimusiikkia & tanssiryhmä Kramppi
sali M103
7. Musica (klo 18-22) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno Uusi
22:00 Lintu 25. Sohwi Areena (klo -03) Musiikki: Rock, Pop ym.
22:15 Trubaduuri Tenho Tornberg
balladeja ja laulelmia, vierailevana tähtenä Mirja-Liisa Pöntinen
14. Alvar Aalto -museo (klo 17-23) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
22:15 Plugless
rock-klassikoita akustisesti
3. Seminarium, vanha juhlasali (klo 18-24) Musiikki: Rock, Pop ym.
22:15 Taina Reponen: Rakkauslauluja, Maritta Viitamäki: Napakymphimatka, KomproMissit: Plastiikkaa, kosmetiikkaa ja teräviä
Kaupunginteatterin ylälämpiössä klo 22:15-23:15
39. Kaupunginteatteri (klo 22-01:30) Teatteri
22:15 Jyväskylän flamencoyhdistys 31. Baari Vakiopaine (klo 13-02) Tanssi
22:15 FLASH06
kulttuurialan muotinäytös (JAMK)
1. Yliopiston päärakennus, juhlasali (klo 16-01) Näyttelyt
22:30 Jalo Walamies yhtyeineen 33. Vihreä Haltijatar (klo 16-02) Musiikki: Rock, Pop ym.
22:30 3V
romuelektroniikkaimprovisaatiota
1. Yliopiston päärakennus, amfiteatteri (klo 16-01) Musiikki: Jazz, Blues, Improvisaatio
22:30 Teatterikone: Elämä on kilpailua 2. Alvarin aukio Performanssi
22:30 Elisabeth Underground 11. Ilokivi, Alakerta (klo 16-03) Musiikki: Rock, Pop ym.
23:00 Matti Tulla ja Ismo Puhakka
lavarunouden SM-finalistit
25. Sohwi Areena (klo -03) Lausunta Uusi
23:00 Delta Force 2
punkia
38. Suomen käsityön museo (klo 18-24) Musiikki: Rock, Pop ym. Peruttu
23:00 Emili Losier 35. Parnell's Irish Bar (klo ) Musiikki: Rock, Pop ym.
23:00 Whipping Post 16. Agora, Ravintola Piato (klo 18-00:30) Musiikki: Rock, Pop ym.
23:00 Halttunen & Vikki Blues Band feat. U. Pasanen 20. Kirjailijatalo (klo -01) Musiikki: Jazz, Blues, Improvisaatio
23:00 Anna Haverinen
stand-up -komiikkaa
25. Sohwi Areena (klo -03) Performanssi Peruttu
23:00 Silvio 31. Baari Vakiopaine (klo 13-02) Musiikki: Rock, Pop ym.
23:00 Captain Cougar Unplugged 25. Ravintola Sohwi (klo -03) Musiikki: Rock, Pop ym.
23:00 lauluyhtye Nueve 38. Suomen käsityön museo (klo 18-24) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel Uusi
23:15 Seitsemän hunnun tanssi 1. Yliopiston päärakennus, juhlasali (klo 16-01) Tanssi
23:15 Ziggy & The Thin White Dukes plays hazy cosmic jive in the serious moonlight
solistit : Annuliina Ikäheimo, Jouni Innilä, Henri Halkola, Hannu Lintukoski. Suuri näyttämö. Huom! ilmaiset liput kaupunginteatterin lippukassalta
39. Kaupunginteatteri (klo 22-01:30) Teatteri
23:15 Ylivaihde Suomi
60-luvun tanssimusiikkia
11. Ilokivi, Yläkerta (klo 16-03, 05-09) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
23:15 Turja
Suomirokkia
38. Suomen käsityön museo (klo 18-24) Musiikki: Rock, Pop ym. Uusi
23:30 Noname 24. Ravintola Ylä-Ruth (klo -03) Musiikki: Rock, Pop ym.
23:30 Tuliryhmä Liekki
tulenpyöritystä
2. Alvarin aukio Performanssi
23:30 Paha Kaksonen 11. Ilokivi, Alakerta (klo 16-03) Musiikki: Rock, Pop ym.
23:30 Drolls
keskiaikaista musiikkia Petroskoista
3. Seminarium, vanha juhlasali (klo 18-24) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno
23:45 Irja Rane: Satu juuri Sinulle 20. Kirjailijatalo (klo -01) Opiksi ja iloksi
00:00 Valley Below 35. Parnell's Irish Bar (klo ) Musiikki: Rock, Pop ym.
00:00 Runobändi Siritys: Otetaan Melleriä 17. Hotelli Alba (klo -01) Performanssi
00:00 Ainakaunis 25. Ravintola Sohwi (klo -03) Musiikki: Rock, Pop ym.
00:01 Tasavallan alueteatteri: Neuvostoliiton suurhyökkäys 1944 26. Moirislampi Teatteri
00:15 Marko Tiusanen: Kertakäyttöjeesus, Mikko Kauranen: Koomikon Kuprut, Kari Kihlström: 12 pulloa omenaviiniä, Aaro Vuotila: Kuka voittaa, kuka elää saa, kuka haudataan?
Kaupunginteatterin ylälämpiö klo 00:15-01:15
39. Kaupunginteatteri (klo 22-01:30) Teatteri
00:30 Paha luu 24. Ravintola Ylä-Ruth (klo -03) Musiikki: Rock, Pop ym.
00:30 Lintu 11. Ilokivi, Yläkerta (klo 16-03, 05-09) Musiikki: Rock, Pop ym.
00:30 Red Carpet 11. Ilokivi, Alakerta (klo 16-03) Musiikki: Rock, Pop ym.
00:30 Draamakasvatuksen opiskelijoiden teatteriryhmä: Ketun ja koiran tarina 19. Juomatehdas, Studio (klo -01:30) Teatteri
00:30 Skån 31. Baari Vakiopaine (klo 13-02) Musiikki: Kansanmusiikki, Etno
01:00 Drama Queen 25. Ravintola Sohwi (klo -03) Musiikki: Rock, Pop ym.
01:30 Kuokkalan kulttuuripäivien bändikilpailun voittaja 11. Ilokivi, Yläkerta (klo 16-03, 05-09) Musiikki: Rock, Pop ym. Peruttu
01:30 Tourist Information plays old tunes 11. Ilokivi, Alakerta (klo 16-03) Musiikki: Rock, Pop ym.
05:00 Ns. DJ:t
Aamukasteklubi Iloisella kivellä
11. Ilokivi (klo 16-03) Musiikki: Rock, Pop ym.
05:30 3V: romuelektroniikkapsykedeliaa
Aamukasteklubi Iloisella kivellä
11. Ilokivi (klo 16-03) Musiikki: Jazz, Blues, Improvisaatio
07:00 LuLu ja Ystävät
Aamukasteklubi Iloisella kivellä
11. Ilokivi (klo 16-03) Musiikki: Viihde, Laulelma, Gospel
© Yläkaupungin Yö (2005-2006), Ulkoasu: Tero Ahonen, Toteutus: Jari Pennanen